چهارشنبه, 29 اسفند 1397

 

در هفدهمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان اسدآباد مطرح شد:

 

رتبه نخست اسدآباد در نصب بیشترین تعداد کنتور هوشمند در کشور

فرماندار شهرستان اسدآباد از کسب رتبه نخست این شهرستان در نصب کنتورهای هوشمند آب در سطح کشور خبر داد و گفت: بیشترین کنتور هوشمند به نسبت تعداد چاه‌های موجود شهرستان در اسدآباد انجام و نصب شده است.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان، حسین افشاری در شورای حفاظت از منابع آب شهرستان اسدآباد، با اشاره به نصب 577 دستگاه کنتور هوشمند و حجمی در چاه‌های موجود شهرستان افزود: با وجود نصب این تعداد کنتور به کمک هم‌افزایی و همراهی مردم اما هنوز 35 تا 40 درصد از چاه‌های آب شهرستان تحت پوشش کنتور هوشمند قرار گرفته‌اند.

وی اضافه کرد: در خرید کنتور تنها اصرار به یک یا دو شرکت نداشته باشید و هر جا که قیمت کنتورهای هوشمند ارزان‌تر و با کیفیت‌تر بوده و به نفع مردم خواهد بود، می‌توان کنتورهای هوشمند را خریداری کرد.

افشاری خاطرنشان کرد: در حال حاضر شهرستان اسدآباد دارای 1495 حلقه چاه مجاز و 65 حلقه چاه غیرمجاز بوده که از تعداد 65 حلقه چاه غیرمجاز 45 حلقه چاه فاقد پروانه هستند.

وی با بیان اینکه حکم انسداد 20 حلقه از چاه‌های غیرمجاز فاقد پروانه در دستور کار قرار دارد، اظهار کرد: سال گذشته 8 حلقه چاه غیرمجاز با صرفه‌جویی 980 هزار مترمکعب در این شهرستان مسدود شده است.

افشاری تعداد کل چاه‌های مسدود شده این شهرستان را از ابتدا تا کنون 205 حلقه با صرفه‌جویی 12.5 میلیون مترمکعب برشمرد و تصریح کرد: با انسداد 45 حلقه چاه فاقد پروانه پرونده چاه‌های غیرمجاز در این شهرستان باید بسته شود.

وی در ادامه با بیان اینکه مجتمع‌های آبرسانی شهرستان از متوسط استان جلوتر است، تأکید کرد: روستاهایی که در سطح این شهرستان تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی نیستند باید با سعی و تلاش آبفا روستایی تحت پوشش آبفار قرار گیرند.

فرماندار در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر اینکه در فعالیت‌های ترویجی مدیریت مصرف آب ضعیف عمل کرده‌ایم، گفت: باید 80 درصد از فعالیت‌های جهادکشاورزی ترویجی و 20 درصد سخت‌افزاری باشد و کشاورزان را در مدیریت مصرف آب راهنمایی کرده و آموزش داد.

وی افزود: در راستای راهنمایی و آموزش کشاورزان از ظرفیت رسانه‌ها، نهادهای مردمی و NGOها که از جنس مردم هستند، استفاده کرد و کمک گرفت چرا که این امر موجب ارتباط نزدیک با مردم و موجب اعتمادسازی مردم خواهد بود.

افشاری اضافه کرد: کشاورزان را باید از طریق ظرفیت‌های نهادهای مردمی و خبرنگاران و رسانه‌ها به عنوان بزرگترین فرصت‌ها، آگاه‌سازی کرد که کشت محصولات پرآب‌بر برابر با خشکاندن تمدن ایران زمین و نابود کردن نسل آینده است.

وی در رابطه با اراضی کشاورزی اجاره‌ای به افراد غیربومی خاطرنشان کرد: اجاره اراضی کشاورزی به افراد غیربومی که از شهرستان و یا استان‌های دیگر نسبت به این امر مبادرت و اقدام به کشت محصولات پرآب‌بر کرده و دشت اسدآباد را به نابودی می‌کشانند، قانون اجازه برخورد نمی‌دهد اما باید با فرهنگسازی به کشاورزان آگاهی‌بخشی لازم صورت گیرد که این امر به ضرر شهرستان و کشاورزان و مردم منطقه خواهد بود.

روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان

دیدگاه کاربران