چهارشنبه, 29 اسفند 1397

 

 

در شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان همدان مطرح شد:

نظارت مستمر بر میزان برداشت آب از چاه های مجاز  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان،علی تعالی در شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان همدان گفت : کاهش نزولات آسمانی و منابع آب جدی است و باید مصرف آب را در همه بخشها مدیریت کنیم.

فرماندار همدان افزود : قصد ایجاد نگرانی و القای شرایط بحرانی به افکار عمومی را نداریم و همه دستگاههای ذیربط با جدیت بدنبال تامین منابع آبی با اولویت آب شرب مصرفی مردم هستند اما با توجه به شرایط اقلیمی با وضعیت خاصی مواجهیم.

وی با بیان اینکه میزان بارش نزولات جوی نسبت به سال گذشته تاکنون 43 درصد کاهش داشته است تصریح کرد : بارشها نسبت به میانگین بلند مدت نیز کاهش 34 درصدی داشته و از طرفی نیز افزایش یک تا یک ونیم درصدی میانگین نسبی دما در فصل بهار نیز نسبت به سال گذشته پیش بینی شده است.

تعالی افزود : حدود 93 درصد منابع آب ما در بخش کشاورزی مصرف می شود که باید با کاهش چشمگیر منابع آب جهاد کشاوزی نسبت به اصلاح الگوی کشت و جلوگیری از کشت محصولات پر آب بر برنامه ریزی کند.

فرماندار شهرستان همدان توسعه مکانیزاسیون و سیستمهای نوین آبیاری را از دیگر انتظارات جدی از جهادکشاورزی دانست و تاکید کرد : با توجه به محدودیت منابع آب از تکرار کشت در اراضی کشاورزی طی یک سال زراعی نیز باید جلوگیری شود.

وی افزود : در راستای تعادل بخش منابع آب تا کنون با همکاری امور آب و دستگاه قضایی 351 حلقه چاه آب غیر مجاز در سطح شهرستان مسدود و اقدامات قابل توجهی انجام شده است که لازم است ضمن نظارت مستمر به میزان برداشت آب از چاه های مجاز نیز توجه شود.

فرماندار همدان اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در مصرف آب شرب در بخش خانگی را نیز از جمله ضرورتهای قابل توجه دانست و تصریح کرد : با استفاده از زیرنویس های تلوزیونی، مصاحبه و استفاده از سایر پتانسیلهای رسانه ای باید به این مهم بیش از پیش اهمیت داده شود.

علی تعالی افزود : بخشداران نیز در راستای رعایت الگوی مصرف توسط مشترکان روستایی با همکاری ائمه جمعه، شوراهای اسلامی و دهیاران روستاها نسبت به اطلاع رسانی اقدام نمایند.

مدیر آب و فاضلاب شهرستان همدان نیز در این نشست گفت : بطور متوسط میزان مصرف آب شرب شهر همدان ماهیانه حدود 3 میلیون متر مکعب است و هم اکنون 13 میلیون متر مکعب آب در سد اکباتان ذخیره داریم.

حسین آذرتکین افزود: دبی ورودی آب به سد اکباتان هم اکنون بشدت کاهش یافته و به 2/1 لیتر بر ثانیه رسیده و با شروع فصل بهار منابع آب فصلی را نیز در اختیار نداریم.

وی با بیان اینکه 69 حلقه چاه آب برای استحصال آب شرب در اختیار داریم افزود : با توجه به کاهش سطح منابع آب زیر زمینی 28 حلقه چاه از مدار خارج و دبی آب دیگر چاه های ما نیز بشدت کاهش یافته است.

آذرتکین با اشاره به پیش بینی های بعمل آمده در آب و فاضلاب شهری همدان اجاره چاه های آب کشاورزی از بخش خصوصی و اجرای حفاری 6 حلقه چاه جدید با 80 کیلومتر خط انتقال را از جمله این اقدامات دانست.

مدیر آب و فاضلاب شهرستان همدان با بیان اینکه آب شرب 75 درصد شهر همدان از سد اکباتان تامین می شود افزود : با توجه به شرایط موجود فشار شبکه آب شرب شهر همدان را در ساعات کم مصرف کاهش می دهیم و از همه مصرف کنندگان خواستار صرفه جویی در مصرف آب هستیم.

روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان

دیدگاه کاربران