شنبه, 3 فروردین 1398

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان خبرداد:

 

81 درصد حجم ذخیره سد اکباتان پر شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان از پر شدن ۸۱ درصد حجم ذخیره سد اکباتان خبر داد  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان، مهندس منصور ستوده اظهار داشت: 27 میلیون و 240 هزار متر مکعب معادل 81 درصد حجم ذخیره سد اکباتان پر از آب شده است.

وی گفت: مقدار ورودی آب به این سد 6 هزار و 360 لیتر در ثانیه و خروجی آن 302 لیتر است که برای تأمین آب شرب شهروندان همدان مصرف می‌شود.

ستوده بیان کرد: از ابتدای سال آبی 96-97 تاکنون 25 میلیون و 200 هزار مترمکعب آب وارد سد شده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 54 میلیون و 500 هزار متر مکعب بوده است.

وی اعلام کرد: مقدار آب خارج شده از سد اکباتان برای مصرف شرب 16 میلیون و 600 هزار مترمکعب بوده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 17 میلیون و 900 هزار مترمکعب بوده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان با اشاره به مقدار بارش‌های انجام شده در استان نیز گفت: متوسط بارندگی در استان 377 میلی‌متر است که سال گذشته در این زمان 400 و در میانگین بلندمدت 40 ساله 344 میلی‌متر بوده است.

ستوده مطرح کرد: مقدار بارندگی امسال نسبت به سال گذشته 6 درصد کاهش و نسبت به بلندمدت 10 درصد افزایش داشته است.

وی بیان کرد: از منابع آب زیرزمینی استان همدان ‌هزار و 761 میلیون مترمکعب معادل بیش از 90 درصد در بخش کشاورزی، 146 میلیون مترمکعب معادل 7 درصد در بخش شرب و بهداشت و 59 میلیون مترمکعب معادل 3 درصد در بخش صنعت مصرف شده است.

ستوده با اشاره به اینکه استان همدان دارای 13 دشت است، اعلام کرد: از این تعداد 7 دشت مستقل و 6 دشت مشترک با سایر استان‌هاست.

مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای همدان بیان کرد: همه دشت‌های استان همدان ممنوعه هستند که محدودیت‌هایی در برداشت آب از منابع زیرزمینی آن‌ها اعمال می‌شود، اما 3 دشت اسدآباد، رزن ـ قهاوند و کبودراهنگ به دلیل برداشت بیش از اندازه، ممنوعه بحرانی هستند.

ستوده گفت: وضعیت منابع زیرزمینی در این دشت‌ها به دلیل اقدامات طرح احیاء و تعادل‌بخشی بهبود و ثبات نسبی پیدا کرده که ادامه این روند نیازمند همراهی و هماهنگی از طرف مردم و کشاورزان منطقه است.

روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان

دیدگاه کاربران