دوشنبه, 19 آذر 1397

 

 

فرصت چندانی برای نجات منابع آب زیرزمینی دشت اسدآباد نیست

مدیرعامل تشکل حامی کشاورز اسدآباد نیز با بیان اینکه فرصت چندانی برای نجات منابع آب زیرزمینی دشت اسدآباد نیست، گفت: اگر فکری به حال سفره‌های آب زیرزمینی تنها منبع حیات دشت اسدآباد نشود پیش‌بینی بر این خواهد بود که در کمتر از 7 سال آینده دشت اسدآباد تبدیل به کویر شود.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان محمد احمدی با اشاره به وابستگی دشت اسدآباد به سفره‌های آب زیرزمینی و نبود رودخانه دائمی و سد در دشت اسدآباد افزود: سفره‌های آب زیرزمینی به عنوان تنها منبع حیات دشت اسدآباد در حال حاضر با سرعت زیادی به علت مصرف بی‌رویه در حال از دست رفتن بوده که یکی از چالش‌های آبی و بحرانی شدن وضعیت دشت اسدآباد را می‌توان به نحوه مدیریت آن مرتبط دانست.

وی با بیان اینکه طی 25 سال گذشته، 26 متر سطح سفره‌های آب زیرزمینی دشت اسدآباد افت کرده و حدود 30 سانت این دشت دارای نشست بوده است، خاطرنشان کرد: بر اساس مطالعات شرکت آب منطقه‌ای استان همدان، هر ساله بیش از آنکه آبی به آبخوان دشت اسدآباد تزریق شود، متأسفانه در حدود 40 میلیون مترمکعب از منابع سفره‌های آب زیرزمینی دشت خارج می‌شود.

احمدی عدم مدیریت صحیح آب دشت، کاهش نزولات آسمانی و عدم آگاهی کشاورزان از فاجعه پیش‌روی دشت به علت افت سفره‌های آب زیرزمینی را از جمله چالش‌های بحرانی شدن وضعیت دشت اسدآباد برشمرد و اظهار کرد: در حال حاضر طرح نجات منابع آب زیرزمینی دشت اسدآباد نیازمند همکاری و مشارکت دوسویه بین مردم و مسئولان بوده و باید در این راستا همه ما مسئولانه وارد میدان شویم.

مدیرعامل تشکل حامی کشاورز اسدآباد با بیان اینکه آمار و اطلاعات آب را نمی‌توانیم از مردم مخفی کرده و برای مدیریت آب در پشت درهای بسته تصمیم گرفت، افزود: احساس مسئولیت خبرنگاران، آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها، دهیاران و شوراها، بخشداری‌ها، ادارات ذیربط و به ویژه احساس مسئولیت کشاورزان می‌تواند دشت اسدآباد را از خشک شدن نجات داده و نقش موثری در حفظ اکوسیستم این منطقه داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه سرعت تخریب منابع و سفره‌های آب زیرزمینی بیشتر از اقدامات و برنامه‌هایی است که در راستای حفظ این نعمت خدادادی انجام گرفته، گفت: در صورتی‌که سرعت خود را در راستای آگاهی‌سازی و اطلاع‌رسانی، آموزش‌ها، برنامه‌ها، اصلاح الگوی کشت توسط کشاورزان، تجهیز اراضی کشاورزی به سیستم آبیاری نوین، تجهیز کلیه چاه‌ها به کنتور هوشمند و ... بیشتر نکنیم آبی در سفره‌های زیرمینی دشت اسدآباد برای کنترل و حفظ باقی نخواهد ماند و باید در آینده نه چندان دور منتظر مهاجرت و عواقب آن بود.

روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان

منبع خبر:

دیدگاه کاربران