جمعه, 2 فروردین 1398

 

 

29مین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان همدان

29 مین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان با حضور مشاورین شرکت های ایرانی و ژاپنی پروژه مدیریت مشارکتی منابع آب زیرزمینی در محل سالن شهدای استانداری برگزارکرد.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان، در ابتدای این جلسه مهندس منصور ستوده دبیر جلسه گفت: از ابتدای سال آبی 97-96 تاکنون به میزان 310 میلیمتر بارندگی در استان داشتیم که نسبت به سال گذشته 22 درصد و نسبت به بلند مدت 6 درصد کاهش یافته است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان گفت: حجم ذخیره مخزن سد اکباتان در حال حاضر به 17 میلیون و 210 هزار مترمکعب است که به میزان 51 درصد حجم مخزن سد را تشکیل می دهد.وی تصریح کرد: سدهای اکباتان، آبشینه، شیرین‌سو، کلان و سرابی مهمترین سدهایی است که بهره‌برداری شده و از آب آنها استفاده می‌شود و ظرفیت حجم مخزن آنها حدود 97 میلیون مترمکعب است.
وی ادامه داد: کل ورودی که در سال آبی داشتیم، 27 میلیون مترمکعب بوده در حالیکه سال قبل 108 میلیون مترمکعب بوده و این نشانگر کاهش چشمگیر در ورودی آب به سدها است.
منصور ستوده یادآور شد: کل خروجی از سد 22 میلیون مترمکعب بوده در حالیکه در سال قبل 90 میلیون مترمکعب بوده است چرا که سدها سرریز داشتند اما در حال حاضر حجم مخزن سدها 72 میلیون مترمکعب بوده که عمده‌ترین آن در سدهای کلان و سرابی است چراکه از این سدها استفاده زیادی نشده است.
مهندس ستوده با اشاره به اینکه اکنون 50 درصد سد اکباتان خالی است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر 290 لیتر در ثانیه از آب شرب سد استفاده می‌کنیم این در حالیست که سال گذشته هزار و 150 لیتر استفاده می‌شد.
وی تصریح کرد: با مشارکت شرکت آب و فاضلاب شهری میزان برداشت اب از ذخیره سد اکباتان برای تامین آب شرب شهر همدان در حال حاضر کاهش پیدا کرده که ما به التفاوت میزان مصرف از طریق رودخانه ها و چاه ها شهر تامین می شود تا در فصول زراعی سد اکباتان جواب گوی مصرف آب شرب شهر همدان باشد.
وی با اشاره به اینکه در مجموع 181 جلسه شهرستانی و استانی شورای حفاظت از منابع آب تشکیل دادیم و همه شهرستان‌ها در سال‌های گذشته عملکرد خوبی داشتند، یادآور شد: سال گذشته 2768 حلقه چاه غیرمجاز با صرفه‌جویی 26 میلیون مترمکعب آب پر و 3587 کنتور بر روی چاه‌های کشاورزی و صنعتی استان همدان نصب کردیم که بیشترین نصب کنتورها در شهرستان اسدآباد بود.
مهندس منصور ستوده یاد آور شد: پروژه مدیریت مشارکتی منابع آب زیرزمینی یکی از پروژه های طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی است و دشت اسدآباد در استان همدان یکی از 4 دشت پایلوت در کشور می باشد که این پروژه در آن اجرا خواهد شد.
وی افزود: این پروژه توسط شرکت مورانو میرای ژاپن  و شرکت مهندسین مشاور کاوش پی مشهد به مدت سه سال اجرا خواهد شد.
مهندس ستوده هدف از اجرای این پروژه را عملیاتی شدن سیستم مدیریت مشارکتی آب زیرزمینی با ابتکار عمل و رهبری کشاورزان و تشکل های محلی عنوان کرد و افزود: اجرای کامل این پروژه بهبود سطح آب و مدیریت پایدار منابع آب زیرزمینی را محقق میکند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان با اشاره به اخذ تصمیمات هیأت دولت در خصوص سازگاری با کم آبی ادامه داد: از مصوبات این جلسه کنترل کشت بهاره ، ممنوعیت کشت برنج، تحویل حجم آب در سقف ساعت کارکرد انجام شود و ... می توان اشاره کرد.
ستوده کاهش حداکثر 30 درصد از آب فضای سبز شهرداری‌ها و دستگاه‌های اداری تا پایان سال جاری را از دیگر مصوبات خواند و گفت: تعریف الگوی مصرف آب به منظور جلوگیری از مصرف بیش از حد آب از دیگر تصمیمات است.
مدیرعامل  شرکت آب ‌منطقه‌ای استان همدان با تاکید بر اطلاع‌رسانی این امر که وضعیت منابع آبی خوب نیست، به مردم بیان کرد: وضعیت آب شرب، شفاف به مردم گفته شود تا مردم این وضعیت را احساس کرده و در صیانت از آب با رعایت مصرف بهینه کمک کنند.
روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان

منبع خبر: روابط عمومی ششرکت اب منطقه ای همدان

دیدگاه کاربران