جمعه, 2 فروردین 1398

 

در بیست و سومین جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان فامنین مطرح شد:

 

صرفه جویی 8 میلیون مترمکعبی در منابع آبی شهرستان

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای همدان گفت: با پر نمودن تعداد 78 حلقه چاه غیر مجاز به میزان بیش از 8 میلیون مترمکعب در منابع آبی شهرستان صرفه جویی شد.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان، در ابتدای این جلسه مهندس داوود شاهسوند معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای همدان گفت: از ابتدای اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی تاکنون در شهرستان تعداد 78 حلقه چاه غیر مجاز پر شده است که به میزان بیش از 8 میلیون مترمکعب در منابع آبی شهرستان صرفه جویی داشته است.

وی گفت: با توجه به نظارت و کنترل بر بهره برداری از چاه های مجاز شهرستان تاکنون تعداد 267 دستگاه کنتور هوشمند نصب شده است.

شاهسوند با اشاره به اخذ تصمیمات هیأت دولت در خصوص سازگاری با کم آبی ادامه داد: از مصوبات این جلسه کنترل کشت بهاره ، ممنوعیت کشت برنج، تحویل حجم آب در سقف ساعت کارکرد انجام شود و ... می توان اشاره کرد.

وی کاهش حداکثر 30 درصد از آب فضای سبز شهرداری‌ها و دستگاه‌های اداری تا پایان سال جاری را از دیگر مصوبات خواند و گفت: تعریف الگوی مصرف آب به منظور جلوگیری از مصرف بیش از حد آب از دیگر تصمیمات است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای همدان ادامه داد: میزان تخلیه سالیانه شهرستان فامنین 95 میلیون مترمکعب است که این عدد باید به 90 میلیون مترمکعب کاهش یابد.

شاهسوند گفت: مقرر شده است چاه های مجازی که بیش از حد مجاز در پروانه اقدام به بهره برداری می کنند برق مصرفی آنها با تعرفه تجاری محاسبه گردد.

وی افزود: اولویت ما در مجموعه کل استان با تامین آب شرب شهروندان عزیز است و سعی ما این است که هیچ شهرستانی با مشکل مواجه نشود.  

در ادامه این جلسه سید مجید شماعی فرماندار شهرستان با بیان اینکه آب سرمایه ملی است و بهره برداری از این نعمت الهی باید با نظارت و حساسیت انجام شود، گفت: آیندگان ما و نسل های آتی نیاز به منابع آب دارند و باید از این سرمایه مهم و حیاتی بدرستی و به اندازه نیاز استفاده شود و در این راستا انتظار دارم امور آب شهرستان برنامه مدون و زمانبندی شده کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت در خصوص حفظ منابع آبی تدوین کند .

وی افزود : آب یکی از زیر ساخت های مهم در توسعه اقتصادی و کشاورزی است و مدیریت صحیح آن برای ما بسیار ضروری است.

 

شماعی گفت: در فصول گرم سال نیاز آب شرب برخی از روستاها با سختی فراوان و آبرسانی سیار صورت می گیرد و این موضوع نشان دهنده اهمیت بهره برداری از منابع آب است و باید با آگاهی بموقع موضوع صرفه جویی در مصرف آب را اطلاع رسانی نماییم.

فرماندار فامنین به کاهش بارندگی در شهرستان فامنین اشاره نمود و گفت : وضعیت امروز دشت فامنین قابل مقایسه با گذشته نیست ؛ در گذشته انواع محصولات کشاورزی کشت می شد که آب زیادی هم نیاز داشتند ولی امروز باید محصولات کم آب بر در شهرستان کشت شود .

روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان

 

 

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان

دیدگاه کاربران