پنجشنبه, 1 فروردین 1398

 

 

در نهمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان تویسرکان مطرح شد:

کاهش 48 درصدی بارندگی در شهرستان  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان، مهندس منصور ستوده در نهمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان با بیان اینکه متوسط بارندگی تا به امروز 221 میلی‌متر بوده که این میزان در سال گذشته 422 میلی متر میزان بارش بوده است، اظهار کرد: حدود 48 درصد بارندگی امسال نسبت به سال گذشته در شهرستان کاهش داشته است.

وی با اشاره به اخذ تصمیمات هیأت دولت در خصوص سازگاری با کم آبی در تاریخ 6 اسفندماه سال گذشته  ادامه داد: از مصوبات این جلسه کنترل کشت بهاره و زمستانه است که در شهرستان تویسرکان به خوبی این مهم انجام شده است.

ستوده کاهش حداکثر 30 درصد از آب فضای سبز شهرداری‌ها و دستگاه‌های اداری تا پایان سال جاری را از دیگر مصوبات خواند و گفت: تعریف الگوی مصرف آب به منظور جلوگیری از مصرف بیش از حد آب از دیگر تصمیمات است.

مدیرعامل  شرکت آب ‌منطقه‌ای استان همدان با تاکید بر اطلاع‌رسانی این امر که وضعیت منابع آبی خوب نیست، به مردم بیان کرد: وضعیت آب شرب، شفاف به مردم گفته شود تا مردم این وضعیت را احساس کرده و در صیانت از آب با رعایت مصرف بهینه کمک کنند.

در ادامه حبیب مومیوند در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان با اشاره به اینکه کشت محصولات کم آب‌بر در تویسرکان در راستای حفظ منابع آبی در حال اجراست  اظهار کرد: برخی از صیفی‌جات برای ما محصولات استراتژیک نیستند، با توجه به کاهش منابع آب همه، در هر کجا که فعالیت داریم باید برای حفظ و صیانت از آب با جدیت کار کنیم.

وی با اشاره به ایجاد کشت‌های گلخانه‌ای در تویسرکان در راستای حفظ  منابع آب گفت: نزدیک 20 درصد از گلخانه‌های استان همدان در تویسرکان ایجاد شده است.

فرماندار تویسرکان از اجرای آبیاری کم‌فشار در 865 هکتار از باغات گردوی تویسرکان خبر داد و افزود: آبیاری کم‌فشار در روستای وردآورد علیا  به منظور استفاده بهینه آب و ترویج صیانت از این مایه حیاتی اجرا کردیم.

وی با تاکید بر فرهنگ‌سازی در راستای استفاده بهینه آب، خواستار اطلاع‌رسانی اقدامات انجام شده در بحث آب در تویسرکان شد و تاکید کرد: کاهش سطح زیر کشت محصولات آب‌بر در شهرستان تویسرکان معناداری داریم.

فرماندار تویسرکان به کاهش ۵۲درصدی بارندگی های سال آبی جاری در تویسرکان اشاره و کشاورزان و همه مردم عزیز خواستند در مصرف آب دقت لازم بعمل آورند.

مومیوند میزان پیشرفت فیزیکی خط انتقال آب از سد سرابی را 96 درصد اعلام کرد و گفت: عمده‌ترین پروژه آب را در شهرستان داریم که سد خرم‌رود، خط انتقال آب از سد سرابی و... از این پروژه‌هاست.

گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان

دیدگاه کاربران