پنجشنبه, 1 فروردین 1398

 

در دهمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان رزن مطرح شد:

 

کاهش افت سطح آب زیر زمینی در شهرستان رزن

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان از کاهش افت سطح آب زیر زمینی در شهرستان رزن خبر داد  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان، مهندس منصور ستوده در دهمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان رزن از پر کردن  85 حلقه چاه غیر مجاز از ابتدای سال 96 تا کنون در این شهرستان خبر داد و گفت: انسداد این تعداد چاه غیرمجاز در رزن 16 میلیون متر مکعب صرفه جویی آب به همراه داشته است.

وی تعداد کنتورهای نصب شده بر روی چاه ها در این مدت را 315 مورد عنوان کرد و افزود: از این تعداد کنتور نصب شده 206 کنتور هوشمند، 10 مورد کنتور الکترومغناطیس، 63 مورد کنتور حجمی و مابقی مربوط به شرکت آبفا و آبفار  است.

ستوده افزود: تعهد شهرستان برای نصب کنتور در سال 96 تعداد 35 دستگاه بوده که تا کنون تعداد 58 دستگاه در شهرستان نصب شده است که بیش از تعهد ما بوده است.

وی ادامه داد: با توجه به اجرای طرح احیا و تعادل بخشی افت سطح آب زیر زمینی در شهرستان از 90 سانتیمتر به 63 سانتیمتر کاهش پیدا کرده است.

ستوده افزود: دولت تدبیر وامید توجه ویژه ای به بحث آب دارد وپروژه های مختلفی را در دست اجرا داردکه مهمترین آن طرح احیاء وتعادل بخشی منابع آب زیرزمینی است که دارای 15 ریزپروژه است و 11پروژه آن درحوزه آب منطقه ای است که میتوان انسدادچاههای غیرمجازونصب کنتورهای هوشمند آب وبرق و تشکیل گروه های گشت وبازرسی را از مهمترین بخش آن نام برد که هدف آن تعادل در بخش آب است.

در ادامه این جلسه فرماندار شهرستان رزن با بیان اینکه ایجاد حساسیت در مردم نسبت به صرفه جویی در مصرف آب می تواند در کاهش مصرف آب نقش بسزایی داشته باشد گفت: ایجاد حساسیت باید همراه با ارائه راهکار صرفه جویی در مصرف آب باشد تا موثر واقع شود.

سلامتی افزود: در خصوص عدم کشت زمینهای دارای چاه غیرمجاز باید به صاحبان این چاه ها باید هرچه سریعتر اخطار عدم کشت داده شود تا محصولی در این زمینها کشت نشود.

وی گفت: تمامی دستگاه ها باید در مسئله آب بسیار حساس باشند و کمک کنند تا این روند کاهش افت سطح منابع آب زیر زمینی در شهرستان ادامه دار باشد. .

فرماندار شهرستان رزن تاکید کرد : باید استفاده زیادی از ظرفیت سمن ها خصوصا" در بخش آب شود تا بتوانیم در رسیدن به اهداف مورد نظر در شهرستان دست یابیم.

 

در پایان این جلسه مهندس ستوده با اهداء لوح، انتصاب سید رضا سلامتی فرماندار جدید شهرستان رزن را تبریک گفت.

روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان

 

 

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان

دیدگاه کاربران